انرژی های تجدید پذیر(نو، پاک )

10 / 10
از 1 کاربر

 renewable eneries

 

 

معرفی

توسعه علم و فن‌آوری آسايش و رفاه زندگي بشر را موجب شده است ليکن اين توسعه‌یافتگی، مشکلاتی را نیز به دنبال داشته است که از آن جمله می‌توان به آلودگي محیط‌زیست اشاره نمود. تاکنون سوخت­های فسیلی همچون نفت و زغال­سنگ از منابع اصلی تأمین انرژی بشر بوده­اند ولی محدودیت این منابع و آلودگی­های زیست‌محیطی بی­شمار آن‌ها، صاحب‌نظران و کارشناسان را بر آن داشته­­‌اند تا به دنبال جايگزينی برای سوخت‌های فسيلي باشند. متخصصان بر اين باورند که با استفاده از منابع انرژی همانند انرژی خورشيد، باد، امواج و ... که به انرژی تجدید پذیر معروف هستند، به‌جای انرژی‌های حاصل از سوخت‌های فسيلي می‌توان تا حد مطلوبی از آلودگی‌های زیست‌محیطی و خطرات ناشي از آن‌ها کاست. اين امر سبب شده است که کشورهاي توسعه‌یافته صنعتي با جديت هر چه تمام در استفاده از ساير انرژی‌های موجود در طبيعت و به‌خصوص انرژی‌های تجديد شونده اقدام نمایند.

 انرژی‌ تجدید پذیر که پیش‌تر مثال‌هایی از آن آورده شد، درواقع به نوعی از انرژی اطلاق می‌شود که منبع تولید آن، برخلاف انرژی‌های تجدید ناپذیر (به‌ویژه فسیلی)، قابلیت آن را دارد که توسط طبیعت در یک بازه زمانی کوتاه مجدداً به وجود آمده یا به عبارتی تجدید شود.

استفاده از انرژي‌های تجدید پذیر همچون خورشيد، باد و امواج، زمین‌گرمایی، هيدروژن، زیست‌توده و ... مستلزم تحقيقات و مطالعات فراواني است تا با برنامه‌ریزی و طراحی مناسب، بستر استفاده از آن‌ها مهیا گردد.

انرژي‌هاي تجديد پذير روزبه‌روز سهم بيشتري را در تأمين انرژي جهان به عهده می‌گیرند. لذا در برنامه‌ها و سیاست‌های بين‌المللي ازجمله در برنامه‌های سازمان ملل متحد در راستاي توسعه پايدار جهاني نقش ويژه‌اي به منابع تجدید پذیر انرژي محول شده است. سازگار کردن اين منابع انرژي با سيستم فعلي مصرف انرژي با مشکلاتي همراه است که مطالعه و حل آن‌ها بخش مهمي از تحقيقات علمي جهان را در سال‌هاي اخير به خود اختصاص داده است.

قانون عضویت ایران در آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۱ و پس از تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شد. بر اساس آن، ایران عضوی از آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر بوده و با برخورداری از مزایای آن، باید نسبت به برخی از تعهدات همچون پرداخت حق عضویت اقدام کند.

باوجود اینکه سرمایه‌گذاری اولیه برای احداث سیستم­های انرژی تجدید پذیر در نگاه اول قابل توجه به نظر می‌رسد، ولی ویژگی­هایی همچون عدم وابستگی به شبکه، نداشتن آلایندگی زیست‌محیطی، عدم نیاز به مواد مصرفی (همچون سوخت، آب و ...)، هزینه نگهداری پایین، عدم بهای انرژی تولید شده و حمایت‌ دولت، علاقه­مندی سرمایه‌گذاران را به دنبال داشته است.

 

 

 خدمات قابل ارائه در زمینه انرژی های تجدید پذیر

 

طراحی، تأمین تجهیزات یا ساخت، و نصب و راه‌اندازی تأسیسات استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر شامل:

  • انرژی خورشیدی برای تولید برق، گرمایش و سرمایش
  • انرژی باد و انجام طراحی، تهیه، نصب و راه‌اندازی توربین‌های بادی کوچک
  • انرژی‌های زمین گرمایی

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سمینارها و همایش ها

COP 21

Paris_COP21

آمار