بویلرها، کوره ها، مشعل ها، سیستم های احتراق

10 / 10
از 1 کاربر

معرفی

 

احتراق در صنعت کاربرد‌های بی‌شماری دارد و از آن برای تأمین انرژی فرآیند‌های مختلف استفاده می‌شود. بخشی از مهمترین تجهیزات احتراقی عبارتند از بویلر‌ها، کوره‌ها و مشعل‌ها.

 

- بویلر

بویلر وسیله‌ای است که در آن به آب یا سیال دیگری حرارت داده می‌شود. سیال گرم ‌شده در ادامه از بویلر خارج شده و برای گرمایش و یا دیگر فرایند‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از موارد نیاز است که سیال مایع به بخار تبدیل شود اما الزاماً در تمام بویلر‌ها مایع تبخیر نمی‌گردد.

بویلر‌ها بر اساس محل گرمایش سیال (درون لوله و یا بیرون لوله) به دو دسته اصلی Water tube و Fire tube تقسیم می‌شوند. مطابق شکل های زیر، سیستم انتقال حرارت در بویلر واتر تیوب به گونه‌ای است که آب درون لوله‌ها جریان دارد و در بویلر فایر تیوب شعله و هوای گرم احتراق مسیر درون لوله‌ای را طی می‌نماید.

بویلر‌ها براساس نحوه و محل ساخت نیز به دو گروه ساخته شده در محل (field-erected) و ساخته شده در کارخانه (workshop-assembled) تقسیم می‌شوند. غالباً بویلر‌های نیروگاه‌ها و صنایع بزرگ از نوع field-erected و بویلر‌های با ظرفیت‌کم (تا حدود 30 تن در ساعت) از نوع workshop-assembled هستند.

 

فایر تیوب

واتر تیوب 

تقسیم‌بندی بویلر‌ها ممکن است بر اساس معیار‌های دیگری چون فشار کاری، نحوه ایجاد جریان و سیرکولاسیون و همچنین روش احتراق  نیز صورت پذیرد.

  

- کوره 

کوره وسیله و یا محلی برای تولید حرارت است. کوره‌ها در صنایع آهنگری، استخراج و ذوب فلزات، پالایشگاه‌ها، برج‌های تقطیر و صنایع شیمیایی بسیار پرکاربرد هستند. انرژی مورد نیاز در کوره‌ها از احتراق سوخت‌های فسیلی، انرژی الکتریکی (در کوره‌های قوس الکتریکی و ذوب القایی) و حتی انرژی خورشیدی تأمین می‌شود.

 

 

 

- مشعل 

مشعل تجهیزی است که با ترکیب سوخت و هوا، طی فرآیند احتراق انرژی سوخت را به حرارت تبدیل می‌کند.

در مشعل ها سوخت (گاز، مازوت، گازوییل) از طریق شعله پخش کن در جلوی مشعل پخش شده و سپس جرقه ایجاد می‌شود؛ در ادامه با اشتعال مخلوط سوخت و هوا حرارت مورد نیاز تولید شده و  به داخل کوره هدایت می‌‌شود. غالباً در مشعل و دیگ کنترل‌کننده‌هایی وجود دارد که میزان و زمان فرایندهای مختلف مشعل را کنترل می‌کنند. برخی از وظایف مشعل عبارت است از: مخلوط نمودن سوخت و هوا، ایجاد جرقه برای احتراق، تنظیم مناسب سوخت و هوا، تبخیر و پاشش سوخت‌های مایع و جامد و تأمین دبی مناسب و فشار سوخت و هوا. 

 تقسیم‌بندی مشعل‌ها بر اساس طریقه اشتعال، ظرفیت‌کاری‌نوع سوخت، پروفیل شعله و ... صورت می‌پذیرد. انواع مختلف مشعل‌ها از لحاظ سوخت مصرفی عبارتند از: مشعل‌های گاز سوز‌، مشعل‌های گازوئیل‌سوز، مشعل‌های دوگانه‌سوز‌ مشعل‌های با سوخت مازوت و مشعل‌های سه‌گانه سوز (چندگانه سوز). مشعل‌های سوخت مایع نیز به چهار گروه مشعل جت فشاری Pressure jet، مشعل روتاری کاپ Rotary cup، مشعل Air/stem-atomized و مشعل Low pressure air atomizing تقسیم می‌شوند.

 

مشعل

 

 

 

خدمات قابل ارائه در زمینه بویلرها، کوره ها، مشعل ها و سیستم های احتراقی

 

  • طراحی و ارتقاء عملکرد سیستم‌های احتراقی و اصلاح سیستم‌های احتراق توسط جایگزینی مشعل‌های با بازده بالا و آلودگی کم (Low NOx Burners) و به روزسازی سیستم‌های قدیمی
  • طراحی و نصب کوره‌های زباله‌سوز مواد جامد خشک و تر و هم‌چنین کوره‌های سوختن مواد زاید مایع

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سمینارها و همایش ها

COP 21

Paris_COP21

آمار