مبدل های حرارتی و بویلرهای بازیافت

9 / 10
از 3 کاربر

معرفی

 

مبدل‌های حرارتی تجهیزاتی هستند که برای انتقال حرارت بین دو سیال (مایع یا گاز) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تجهیزات در صنایع مختلف همچون نفت و گاز، تهویه مطبوع، خودرو و بسیاری دیگر از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتقال حرارت در هر مبدل حرارتی با سه عامل: هدایت، جابجایی و تشعشع صورت می‌پذیرد که تأثیر هر یک از این عوامل وابسته به نوع طراحی و دمای سیال است.

مبدل‌های حرارتی را می‌توان برحسب حرکت جریان سیال به انواعی چون مبدل‌های با جریان همسو، مبدل‌های با جریان ناهم‌سو و مبدل‌های با جریان متقاطع تقسیم نمود. در تقسیم‌بندی دیگری بر حسب ساختمان مبدل‌های حرارتی،  انواع مبدل‌ها عبارتند از:

 

- مبدل‌های هوا خنک

در این نوع مبدل‌ها سیال خنک‌کننده هوا است. مکانیزم عمل این نوع مبدل‌ها این‌گونه است که سیال گرم برای خنک شدن از یک طرف وارد مجموعه‌ای به نام Tube Bundle  می‌شود و توسط هوای عبوری در طول مسیر خنک می‌شود. در مبدل‌های هوا خنک‌کننده، هوا می‌تواند به صورت دمشی و یا مشکی به Tube Bandle برخورد کند. معمولاً برای بیشتر شدن نرخ انتقال حرارت Tube ها در مجموعه Tube Bundle از پره (Fin) استفاده می‌شود. به عنوان نمونه‌ی کوچکی از این مبدل‌ها می‌توان به رادیاتور اتومبیل اشاره نمود.

مبدل هوا خنک 

 

- مبدل‌های پوسته و لوله

این مبدل غالباً از یک مخزن استوانه‌ای (پوسته) در فشار بالا و تعدادی لوله که در داخل آن قرار داده‌شده‌اند، تشکیل شده است. بر حسب تعداد پاس‌های پوسته و لوله ، انواع مختلفی از این مبدل‌ها وجود دارند. در این مبدل‌ها معمولاً دیوارک‌هایی نصب می‌شود تا در جریان سیال ایجاد تلاطم کرده و با تولید مؤلفه سرعت عرضی در جریان ضریب جابجایی سیال در سمت پوسته را افزایش دهد. 

 

 مبدل پوسته و لوله

 

 

- مبدل‌های صفحه‌ای

 در این مبدل حرارتی با به‌کارگیری تعداد زیادی صفحات نازک فلزی تبادل حرارت مناسب بین سیال گرم و سرد ایجاد می‌شود. دو سیال سرد و گرم به صورت یکی در میان بین صفحات جریان داده‌شده و با یکدیگر تبادل حرارت می‌نمایند. انواع اصلی مبدل‌های صفحه‌ای عبارت‌اند از: مبدل‌ صفحه‌ای حلزونی، مبدل صفحه‌ای لاملا و مبدل صفحه‌ای واشر دار

 

مبدل صفحه ای

 

بویلرهای بازیافت حرارتی، نوع خاصی از مبدل‌های حرارتی هستند که نقش بویلر را بر عهده می‌گیرند. این بویلرها گرمای مورد نیاز خود را برای تولید بخار از گازهای خروجی از توربین گاز تأمین کرده و می‌توانند شامل تجهیزاتی چون اکونومایزر، اواپراتور و سوپرهیتر ‌باشند. 

 

 

 

خدمات قابل ارائه در زمینه مبدل های حرارتی و بویلرهای بازیافت


  • هیترهای آب تغذیه باز (دی‌اریتور) و بسته
  • سوپر هیتر، اواپراتور، اکونومایزر و درام
  • ساخت لوله‌های پره‌دار (فین‌دار) و دسته لوله‌ها در بویلرهای بازیافت گرما
  • مبدل‌های فشرده لوله‌ای پره‌دار و کندانسورهای هوایی
  • مبدل‌های فشرده صفحه‌ای پره‌دار و پیش‌گرم‌کن‌های هوای بویلرهای نیروگاهی و ژانگستروم
  • مبدل‌های صفحه‌ای، پوسته‌ای و لوله‌ای

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سمینارها و همایش ها

COP 21

Paris_COP21

آمار